Yüzünün derisi hassastır ve cildinin geri kalanından daha hızlı kuruyabilir. Neyse ki kuru, kaşıntılı, pul pul dökülen cildin tarihe karışmasını sağlamak için kullanabileceğin birkaç faydalı yöntem var.

Sıcak su yerine orta derecede, ılık su kullan. Ilık su, gözeneklerini açar ve yüzünü yıkamayı kolaylaştırır ama sıcak su, yüzünün daha hızlı kurumasına neden olabilir.

Eğer yüzünde sıcak su kullanman gereken bir durum varsa fazla bekletmeden hemen soğuk suyla tekrar yüzünü yıka.

Havanın çok sıcak olduğu günlerde hemen yüzüne soğuk su ile yıkayabilirsin. Havadaki nem cildinin kurumasına neden olur bu nedenle soğuk su ile bu nemi dengeleyip cildinin korumasını engelleyebilirsin.

Yalnızca yumuşak yüz temizleyicileri kullan. Vücut sabunları, yüzün için aşırı serttir, o yüzden özellikle yüz için olan bir temizleyici aramalısın.

Hep yaptığımız hatalardan biri olan kokulu temizliyiceleri kullanmak. Kokulu temizleyiciler içlerinde alkol bulundurur. Alkol de cildin ciddi oranda oranda kurumasını sağlayan bir üründür.

Cildini hafif dokunuşlarla kurut. Yüzünü yıkadıktan sonra asla havluyla ovarak kurutma. Onun yerine, kuru, yumuşak bir havluyla yüzüne hafifçe dokunarak kurula.

Yüzünü yıkadıktan sonra nemlendirici sür. Yüzünü yıkadıktan hemen sonra bolca nemlendirici krem ya da losyon sürmelisin.


Peeling yerine bebek havlusu kullan.
Peeling kuru olan cildini daha çok kurumasını sağlarken aynı zamanda tahriş olmasına da sebep olabilir. Bu nedenle bebek havlusunu önceden ıslattığın yüzüne dairesel hareketlerle uygulayıp peeling yaparsan daha sağlıklı bir cilt etmiş olursun.