Artık dışarı çıkarken yaptığımız kombinlerin değişmez bir parçası olan güneş gözlükleri çeşit çeşit stil ve görünüşe sahiptir. Bununla birlikte yüzde duruşu, kendi yüzünüzün şekline göre değişiklik gösterir. Gözlük seçiminde rengi, şekli, modelinin yanı sıra kendi yüz şeklinizi dikkate alarak seçim yapmanız size kolaylık sağlayabilir. İşte her yüz şekline göre güneş gözlüğü önerileri;

-Oval bir yüze sahipseniz;

-Eğer orantılı, belirgin elmacık kemikleri ve ince bir çeneye sahip oval bir yüzünüz var ise, işiniz çok kolay olacak diyebiliriz. Yuvarlak, kelebek, köşeli, oval, çekik ya da damla şeklindeki güneş gözlüğü modellerini tercih edebilirsiniz.

Kalp şeklinde bir yüze sahipseniz;

Geniş bir alın ve dar çeneli olarak açıklanabilecek kalp şeklinde bir yüze sahipseniz oval, çekik, köşeli veya çerçevesiz güneş gözlükleri size çok yakışacaktır.

-Yuvarlak şekilli yüzler için;

Eni ve boyu doğru orantılı yüz şekilleri için söylenen yuvarlak hatlı bir yüze sahipseniz kedigözü, köşeli, dikdörtgen ya da kare olan güneş gözlüğü modellerini deneyebilirsiniz.

Üçgen yüz şekilleri için;

Çene bölgesinin dar ve alın kısmının geniş olduğu üçgen yüz şekline sahipseniz çekik, pilot ve köşeli güneş gözlüğü modellerini deneyebilirsiniz. Bu tarz modeller dar çene yapısını dengeleyecektir.