Belirli yiyeceklerin tüketilmesi vücut yağının azalmasına yardımcı olabilir. Metabolizmayı çalıştıran ve bu sayede yağ yakımını hızlandıran yiyeceklerin 10 tanesini sizler için derledik.

  1. Kuruyemişler 

Ceviz, fındık, badem gibi yemişlerin besleyici olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda protein ve iyi yağlar bakımından zengindirler. Açlığı telafi etmek için faydalıdırlar. Daha da önemlisi porsiyon kontrolü yaparak diyetinize kuruyemişleri gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

  • Yoğurt

Yoğurt; protein, potasyum ve kalsiyum açısından çok değerli bir besin. Araştırmalar, yüksek proteinli süt ürünlerinin yağ kaybını artırabileceğini, kilo kaybı sırasında kasları koruyabileceğini ve kendinizi tok ve tatmin olmuş hissetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, probiyotik içeren yoğurt, bağırsaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve kabızlık, şişkinlik gibi semptomlarınızı azaltabilir.

  • Acı Biber

Güçlü bir antioksidan olan acı biber iltihabı azaltır ve hücrelerinizin hasar görmesini önleyebilir. Ek olarak araştırmalar acı biberdeki antioksidanın hedef kilonuza ulaşmanıza ve kilonuzu korumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  • Hindistan Cevizi Yağı

Yaşamınıza hindistan cevizi yağı eklemek, kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra “iyi” kolesterolü artırabilir ve trigliseritlerinizi düşürmeye yardımcı olabilir. Günde 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tüketmek yağ yakılmasını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bir çay kaşığı kadar başladığınızdan emin olun ve herhangi bir sindirim rahatsızlığından kaçınmak için miktarı kademeli olarak arttırın.

  • Yumurta

Yumurta besin değeri bakımından önemli yiyeceklerimizden. Yüksek kolesterol içeriği nedeniyle yumurta sarısından kaçınılsa da kontrollü olarak tüketmekte fayda var. Bununla birlikte yumurta, kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için tok tutma süresinin uzunluğunu düşünerek listenizden eksik etmemeniz gereken bir besin.

  • Balık

Somon, ringa balığı, sardalya, uskumru ve diğer yağlı balıklar iltihabı ve kalp hastalığı riskini azaltan omega-3 yağ asitleri içerir. Balığın aynı zamanda protein açısından zengin olduğunu da biliyoruz. Diyetinizde protein kullanarak açlığınızı telafi edebilir ve kilo kaybetme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

  • Kahve

Dünya çapında en popüler içecekler arasında bulunan kahve kafein açısından zengin bir içecektir. Kafein ruh halini iyileştirebilir ve zihinsel ve fiziksel performansı artırabilir. Bunun yanı sıra yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Kahve tüketiminde dikkat edilmesi gereken konu ise yüksek dozda kullanımının kaygı ve uykusuzluk gibi potansiyel yan etkileri olabilmesi. Kafeinin yağ yakıcı faydalarından yararlanmak için günde 1-3 bardak arasında tüketmenizi önerebiliriz. Tabi kahvenin içerdiği kafein oranına dikkat etmeyi unutmayın.

  • Yeşil Çay

Yeşil çay ise sağlıklı bir yaşam için tercih edilebilecek en iyi içeceklerden birisi. Araştırmalar, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve belirli kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu etkilerin yanında antioksidan bakımından zengin olan yeşil çay kilo vermenize yardımcı olabilecek bir içecek. 

  • Elma Sirkesi

Elma sirkesi eski çağlardan beri kullanılıyor. Sağlık açısından birçok yararı olmasının yanında kilo vermemize de yardımcı olabilir. İştahı azalttığı gibi diyabeti olan kişilerde kan şekeri ve insülin oranlarını düzenlendiğine dair araştırmalar bulunuyor.

Diyetinize elma sirkesi eklemek vücut yağınızı kaybetmenize yardımcı olabilir. Suyla seyreltilmiş günde 1 çay kaşığı ile başlayabilirsiniz. Potansiyel sindirim rahatsızlığını en aza indirmek için yavaş yavaş günde 1-2 yemek kaşığı kadar kullanabilirsiniz.

  1. Lif Oranı Yüksek Yeşil Sebzeler

Sebzeler beslenme alışkanlıklarımızın olmazsa olmazlarından. Lahana çeşitleri, roka, brokoli, karnabahar ve ıspanak gibi lif oranı yüksek sebzeler sindirim sistemimizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olurlar. Kalori oranları düşük olduğu için porsiyonlarını büyük tutmaktan korkmayın!