Yaz severler için yılın en güzel ve son zamanları geldi çattı. Ruhunuzu dinlendirdiğimiz bu dönemde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta tabii ki cilt bakımınız. Plajda güneşlenirken, önlem almadığınız takdirde güneş cildinizde lekeler oluşturabilir. Yaz aylarında çoğu kadının hayali olan bronzluk, bir an da hayatımızın kabusu olabilir. Saatlerce altında uzandığımız güneş, ultraviyole ışığıyla güneş yanıklarına, çil ve lekelenmelere hatta deri kanserlerine davetiye çıkartabilir. Peki bu zararlı ışınlardan nasıl korunacağız? Tabii ki cilt bakımımızı tatilde de ihmal etmeyerek. Cildimizi güneşin bu zararlı ışınlarından korumak aslında sandığınızdan daha kolay.

İlk Adım Cilt Nemlendirme

Güneşe çıkmadan önce cilt tipimize uygun bir nemlendirici ile hem vücudu hem de yüzü iyice nemlendirmeliyiz. Cilt tipinizin kuru, yağlı ya da karma olup olmadığını bilmeden nemlendirici kullanmamanızda fayda var. Cilt tipi ve nemlendirici kullanımı ile ilgili yapılan en büyük yanlışlardan biri yağlı ciltlerin nemlendirici kullanmasına gerek olmadığını düşünmek. Oysaki nemlendiricisiz bir cilt düşünülemez bu sebeple yağlı ciltler için doğru tercih; su bazlı nemlendiriciler!

Kuru cilt tipine sahip olanlar ise plajda, en az 20 dakika bir ciltlerini yağ bazlı ürünler ile nemlendirmeli. İşte o zaman ne gerilme kalır ne de çatlama!

Cildinizin Kalkanı Güneş Koruyucular

Plaja gidecekler ya da doğrudan güneşe çıkacaklar için en büyük leke kalkanı güneş koruyuculardır. Yüzünüzü ve vücudunuzu sarar, güneşin zararlı ışınlarının emilimine izin vermez. Ama bu muhteşem kalkanın işe yaraması için güneşle temastan en az 30 dakika önce kullanmalısınız. Plaja ulaştığınızda nemlendiricinizi tazelemenizi öneririz. Çıkmadan sürmüştük niye plajda tekrar sürüyoruz, diye soruyorsanız, plaja giderken üzerinize giydiğiniz kıyafetler kremin birçoğunu çoktan emmiş olacaktır. Ayrıca sadece plaja ulaştığınızda yenilemekte yeterli değil. Denize girip çıktıkça kremin etkisinin azalması kaçınılmaz olacağı için 20 dakikada bir tazelemek gerekiyor.

Güneş kremi seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta güneş koruyucusunun SPF değeri ve hangi cilt tiplerine uygun olduğudur. Cilt tipine uygun seçilmeyen güneş kremleri ciltte sivilcelenmelere ve göz çevresi etrafında yağ bezelerinin oluşmasına neden olabilir. Kaş yaparken göz çıkarmak istemediğimiz için yağlı ciltler, jel kıvamında su bazlı ve likit ürünler kuru ciltler ise yoğun nemlendirme etkili yağ bazlı ürünler tercih etmelidir.

Tazeleyici Yüz Mistleri ve Vücut Losyonları

Yüksek SPF içeren güneş koruyucuların ardından güneş ve denizin tadını çıkartırken kavurucu sıcak ve tuzlu suyun yarattığı olumsuz etkileri ise tek bir fıs ile cildinizden uzaklaştırabilirsiniz. Plaj çantanıza atacağınız nemlendirici ve enerji verici bir yüz misti gün boyunca cildinizin nemini tazelerken, görünümünüzü canlandırır, cildinize ekstra bakım yaparak şımartır. Mistlerin sıcak güneşin altında geride bıraktığı ferah etki de bu işin ekstra güzelliği sayılır. Yüz misti konusunda dikkat edilmesi gereken sadece ufacık bir detay vardır ki o da yüksek parfüm oranı olan ürünlerden uzak durmaktır.

Dudaklara ve Saçlara Dikkat

Yaz aylarında güneşin zararlarından etkilenen sadece cildimiz değildir. Güneşin zararlı ışınları ve tuzlu su özellikle kuru ve boyalı saçları yıpratır. Bu yüzden plajda nemlendirici bombardımanına tutmanız gerekenlerin arasında dudaklarınız ve saçlarınızda vardır. Güneşten yıpranan saçlar için saç spreylerini, dudaklar için ise SPF içeren renkli dudak balmlarını plaj çantanızdan eksik etmeyin.