Sonbaharın gelişi ile mevsim geçişlerinde yaşanan hava değişimleri cildimizin tazelenme ve yenilenme ihtiyacını arttırıyor. Güneş lekeleri, kuruluk, cilt kırışıklığı, kılcal damarların belirginleşmesi, çatlamalar ve elastikiyet kaybı gibi cilt problemleri hayatımıza giriyor. Peki ne yapmalı? Sonbaharı cilt problemleri ile geçirmek istemeyenler için yenilenmenin ve tazelenmenin yolu bu 5 adımda saklı!

Adım 1: Cilt temizliğine önem verin.

Cildinizi doğru şekilde temizlemez, iyi nemlendirmez ve yanlış kozmetik ürünler tercih ederseniz deri gözenekleri kapanır ve yağ butonları oluşur. Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli olarak cilt bakımı ve temizliği yaptırarak derinin nem dengesinin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Adım 2: Peeling ile cildinizi tazeleyin.

Ciltteki ölü derilerden kurtulmanın en etkili yöntemlerden biri olan peeling’i düzenli yapmak, cilt güzelliği ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Cildinizi yenilemek ve tazelemek istiyorsanız mutlaka haftada 1 kez peeling yapın. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz, ev yapımı peeling tarifleri ile peeling rutininizi oluşturun ve cilt problemlerinin üstesinden gelin!

Adım 3: Mevsime uygun kozmetik ürünler seçin. 

Cildinizin mevsim geçişlerinden olumsuz yönde etkilenmemesi için günlük temizlikle birlikte cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu bakım rutinlerini uygularken yaz mevsiminde kullanılan nemlendirici kremlerin ve cilt temizleyicilerinin kış mevsiminde kullanılan ürünlerle kesinlikle aynı olmaması gerektiğini unutmayın. Kozmetik alışverişlerinizde cilt yapısı ve mevsim şartlarını mutlaka göz önünde bulundurun.

Adım 4: Her gün 2 litre su içmeyi unutmayın.

Cildin nem dengesini ve esnekliğini sağlayan en önemli faktör sudur. Ciltte bulunan su miktarının azalması çeşitli cilt problemlerine yol açabilir. Bu nedenle vücudun gereksinim duyduğu günlük sıvı ihtiyacını her gün yaklaşık 2 litre su içerek karşılamayı unutmayın. Su tüketiminin dışında süt, doğal meyve suları ve bitkisel çaylar da tercih edebilirsiniz.

Adım 5: Bol bol meyve sebze tüketin.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek cilt yapısının yenilenmesi için çok önemlidir. Bol bol sebze ve meyve tüketerek cildinizin ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri alabilirsiniz. Vitaminler, ciltte meydana gelen yaraların hızlı bir iyileşme göstermesini sağlarken, yaşlanma etkilerini de geciktirir.