Havaların soğumasıyla birlikte cildimiz daha kuru, daha kırılgan, daha hassas bir hale geldi. Mevsimsel geçişi sorunsuz bir şekilde atlatmak ve cildinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz cilt bakım tüyolarını sizin için derledik.

Daha güçlü bir nemlendirici tercih edin

Yazın kullandığınız hafif, yağsız nemlendiriciler kuru ve soğuk havalar için pek elverişli değildir. Bu geçiş döneminde iyice hassaslaşan, değişen çevresel etkenlere adapte olmaya çalışan cildiniz için seramid adı verilen cilt bariyerini güçlendiren esansiyel yağ asitleri ile nemi cildine hapsetmeye yarayan hyaluronik asit bulunmasına dikkat edin.

Bakım rutinlerinize vücut losyonunu dahil edin

Cilt bakımı rutininde vücut bakımı genellikle ihmal edilse de, özellikle kollar ve bacaklarda görülen kurumalar ve çatlamalar için vücut losyonlarını tercih edebilirsiniz. Cildin üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturan nemlendirici bir vücut losyonu ile, dış cilt tabakanın yumuşamasını ve pürüzsüzleşmesini sağlayabilirsiniz.

Hassas cildinize ihtiyacı olan desteği sağlayın

Cildinizi elastin ve kolajen gibi esneklik artırıcı maddeler içeren zengin içerikli ürünlerle destekleyin. Doğal aloe vera jeli içeren ürünleri de hassas cildi onaran seçenekler arasında değerlendirebilirsiniz.

Dudak bakımınızı ihmal etmeyin

Nemlendirici bir dudak kremi veya besleyici bir dudak balmı ile dudaklarında kuruma, çatlama ve soyulmalar oluşmasını önleyebilirsiniz. Rutinlerinize dudak bakımını dahil ederek bu alışkanlığı edinmek, çok daha sert ve soğuk geçen kış aylarında oluşabilecek daha büyük hasarları önlemenize yardımcı olabilir.

Güneş koruyucu kullanmayı bırakmayın

Her ne kadar güneş koruyucu ürünler kullanmayı yaz mevsimi ile özdeşleştirmiş olsak da, cildimize zarar veren UV ışınlarından her mevsimde korunmamız gerekiyor. Bu nedenle, yazın sona erdiğini göz önünde bulundurarak güneş koruyucunu rafa kaldırmamanı ve kullanmaya devam etmeni tavsiye ediyoruz.