Baharın gelmesiyle yaygın olarak görülen polen alerjisi, birçok kişinin baharın gelmesine sevinmesini engelliyor. Her ilkbahar, yaz ve sonbaharda, bitkiler aynı türdeki diğer bitkileri döllemek için küçük polen taneleri salgılarlar. Alerjik reaksiyonlara neden olan polenlerin çoğu ağaçlardan, yabani otlardan ve çimlerden gelir. Bu bitkiler rüzgarla taşınan küçük, hafif ve kuru polen taneleri yapar. Polen bitki büyümesi için hayati öneme sahiptir, ancak polen alerjisi olan kişiler için rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Peki nedir polen alerjisi?

Polen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır. Polen alerjisi, tıpta mevsim alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak adlandırılır.

Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, birçokları için bir sorun oluşturmaz. Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harekete geçer ve burunda ve/veya gözlerde iltihaplanma tepkisi görülür. Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan maddeler salgılamaya başlar.

Tabii ki doktorunuza başvurabilir ve ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Fakat ilaç kullanmadan da yapabileceğiniz doğal çözümlerle bu süreci daha hafif şekilde atlatabilirsiniz.

Doğal tedaviler arasında nane çayı öne çıkıyor. İçeriğindeki uçucu yağların ferahlatıcı etkisi ve inflamatuar özellikleri nane çayı polen alerjisine iyi geliyor. Burun akıntısı, kaşıntı ve tıkanıklıkları olanlar nane çayını yalnız içmekle kalmayarak geniş bir kaseye nane çayı hazırlayarak veya sıcak suyun içine nane yağı damlatarak buruna buhar banyosu yapabilirsiniz.

Tuzlu su ile yapılan gargara ve burun temizliği iltihaplanmaların iyileşmesine yardımcı olur.

Çörek otu, içeriğinde bol miktarda E vitamini ve biyotin ile güçlü antioksidan etkiler göstermektedir. Beslenme programına daha fazla çörek otu eklenerek ve çörek otu yağı kullanılarak faydalarını görebilirsiniz.  

Bu dönemde temizliğinize, ağır kokulara, tütün dumanına ve benzerlerine dikkat etmeniz gerekir.

Sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar olan, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmayı erteleyebilirsiniz.

Güneş gözlükleri kullanarak polenlerin gözünüze yapışmasını engelleyebilirsiniz.