Bulunduğumuz mekanların kokularının bizi nasıl etkilediğini hiç düşündün mü?

Bilim insanlarının araştırmalarına göre, tüm duyularımız uykuya geçse de koku duyumuz daima çalışır. Koku alma duyumuz sayesinde önce içinde olduğumuz ortamı koklarız. Bu koklama işlemi bize girdiğimiz mekanla ilgili olumlu veya olumsuz bir duygu verir. Gerçek ilk izlenim işte bu duygudur. 

Her kokunun sizde bıraktığı bir anlam vardır. Örnek verecek olursak evde kurabiye pişerken size gelen vanilya kokusu sizde ne çağırıştırıyor hiç düşündünüz mü?

Dünyanın en güzel kokusu olarak adlandırılan bir koku bile sizin için iyi bir duygu uyandırmayabilir. Çünkü beyniniz onu sizi mutsuz edecek bir olayla, hisle ilişkilendirir ve bir anda o koku sizi iter. Bu yüzden oda kokusu seçiminde sizi en iyi hissettirecek kokuların peşinden gitmeniz yaşam kalitenizi artırmada sandığınızdan çok daha önemli bir rol oynar. Ayrıca her kokunun bir yaşam alanı vardır örneğin bir cafe, market vb mekanların bile kendine ait kokuları vardır. Bir cafeye girdiğiniz de bir süreden sonra burnunuz o kokuyu tanımlar ve başka yere gittiğinizde bile aynı kokuyu aldığınızda o gittiğiniz cafe gözünüzünde önünde beliriverir. Koku hafızanıza kazınır iz bırakır.