Fazla kilolar ve bu kilolardan kurtulmak günümüzdeki en büyük problemlerden biri haline geldi peki biz bu fazla kilolardan kurtulmak için ne yapıyoruz?  Hareketsiz yaşam sürmek veya kötü beslenme bu kiloların oluşmasının en baş sebeplerinden biridir. “Diyet” kelimesinden bahsedecek olursak diyet dediğimiz zaman az yemek yeme olarak algılanıyor fakat buradaki en önemli noktalardan biri de az ve sağlıklı yemek yemek. Peki sağlıklı olarak düşünüp kilo verme konusunda sizi oldukça zorlayan yiyecekler nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

1-) Kızarmış Gıdalar

Et, tavuk ,balık, patates gibi yiyecekler kızartıldığında içeriğinde trans yağları bulundurur. Bu yağlar ile hazırlanan besinler kandaki kolestrol seviyesini oldukça artırır bu durumda kilo verme sürenizi uzatarak zorlaştırır. Kilo verme sürenizi uzatmak adına ızgara, haşlama veya fırın gibi pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

2-) Beyaz Un

Beyaz un ve beyaz unla yapılan; pasta, kek çörek, beyaz ekmek gibi lif içeriği düşük besinler kan şekeri düzensizliklerine neden olur. Bu da daha hızlı acıkmasanıza ve gün içerisinde daha çok kalori almanıza sebep olur.

3-) Şeker

Şekerin fazlası karaciğer tarafından yağ olarak depolanır. Fruktoz ve glukozdan oluşan bu iki yapı vücudunuzun ihtiyacı olan sağlıklı besin değerini içermez.

4-) Tuz

Günlük alınması gereken tuz miktarından fazla tuz tüketimi vücutta sodyum oranın bozarak dokular arasında su tutulmasına neden olur. Buna bağlı vücutta ödem oluşumu yaşanır. Bozulan sodyum dengesi vücutta yağ yakımını zorlaştırır ve kilo verme sürecinizi uzatır.