Hindistan cevizi yağı sadece yemeklerimize veya içeceklerimize eklediğimiz yenilebilir bir ürün olduğu için değil, aynı zamanda harika bir nemlendirici olması bakımından da oldukça yaygın kullanıma sahip bir üründür. Öyle ki, bu doğal yağ, hiçbir katkı maddesi ve kimyasal içermeksizin, dünyadaki en sıcak ve güneşli bölgelerde, cildi, işlenmiş ve yapay olan güneş kremlerinden daha iyi koruyabilmektedir. İçeriğinde bulunan ve birçok faydaları olan çeşitli bileşenleri sayesinde Hindistan cevizi yağı birçok cilt bakım kreminin içeriğinde önemli bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı kullanmanın cilde faydaları üzerinden hızlıca geçecek olursak;

-Hindistan cevizi yağı yüze ve vücuda uygulanarak cilt nemlendirilebilir.    

-Vücut losyonu olarak kullanılabileceği gibi vücut kreminin içine de eklenebilir. -Duş aldıktan sonra cilde uygulanan Hindistan cevizi yağı tahrişi azaltır, cildi pürüzsüz ve sıkı hissettirir.    

-Hindistan cevizi yağı ayrıca doğal bir güneş koruma faktörüne de sahiptir.  

-Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur.    

-Enfeksiyonları iyileştirmeye faydaları vardır.   

 -Cilt lekelerini yok etmeye fayda eder.   

 -Cilt yağını dengeler.

– Cildin kuruyarak pul pul dökülmesini engeller.

Nemlendirici faydaları bakımından Hindistan cevizi yağı cilde nasıl uygulanır?

Kuru cilt için kullanılması durumunda, yüzü yıkadıktan ve hafifçe havluyla kuruladıktan sonra Hindistan cevizi yağının yüze uygulanması gerekir. Yağ ciltte çok iyi bir şekilde yayıldığı için çok az bir miktar kullanımı yeterli olacaktır.    

-Hindistan cevizi yağının yüze faydalarını en iyi şekilde görebilmek için, 1/4 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını avuç içine koyun ve nazikçe masaj yaparak iki avuç içinizle yüze uygulayın.    

-Yağın cilt tarafından iyice emilmesi için 5-10 dakika bekleyin ve yumuşak bir      havlu ile hafifçe yüzünüzü silin.

Makyajı temizlemek için Hindistan cevizi yağı yüzde nasıl kullanılır?

Yüzdeki makyajı temizlerken aşırı ovalama ve cildi çok fazla germekten kaçınmak için Hindistan cevizi yağını tüm yüze bir pamuk yumağı yardımıyla sürmek iyi bir fikirdir. Ciltte 5 dakika kadar bekletin, sıcak suyla ve hafif bir sabunla yıkayın. Makyajın büyük bir çoğunluğu gitmiş olmalıdır. Fakat tam anlamıyla temizlenmesi için yağı bir kere daha uygulayın. Gözlerinizi iyice kapatın ve Hindistan cevizi yağına batırılmış bir parça pamuğu gözlerin üzerine koyun, 2-3 dakika içinde Hindistan cevizi yağı maskara ve suya dayanıklı rimelin çözülmesini sağlar ve sonrasında rahatlıkla silip çıkarılabilir. Eğer göze Hindistan cevizi yağı kaçarsa gözü biraz acıtabilir fakat tamamen güvenlidir. Aslında gözler için kullanılan birçok ilacın içeriğinde Hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır.