Kirpiklerimiz yüzümüzün önemli bir parçası… Şüphesiz ki cildimize ve saçımıza verdiğimiz önemi onlarda hak ediyor. Hak ettikleri önemi kirpiklerinize vermeye hazır mısınız?

Maskara Seçimine Dikkat!

Günlük kullanımda waterproof (su geçirmez) maskara kullanmamaya özen gösterin. Bütün gün ağlayacağınızı düşünüyorsanız, deniz veya havuza girecekseniz ya da yağmur yağacaksa tabi ki kullanabilirsiniz 🙂  Kullanmamanızı önermemizin sebebi ise su geçirmez formülleri ve kimyasal yapılarının kirpiklerinizin kurumasına neden olması.

Her gün fön ile kuruttuğunuz saçınızı düzleştirmek için ütü kullandığınızı ve kuruluğunu azaltmak için herhangi bir yağ uygulamadığınızı düşünün. Bu sayede kirpiklerinize neler yaşattığınızı anlayabilirsiniz…  Bunun yanı sıra çıkarması zor olan su geçirmez maskaranızı her temizlediğinizde birkaç kirpiğinizi kaybettiğinizi kabul edin.

Su geçirmez maskaranın yerine gözleri tahriş etmemek için mineral pigmentler gibi doğal maddelerden yapılmış ve kirpikleri yumuşatmak için yağlar içeren nemlendirici, besleyici özellikleri bulunan günlük bir maskara araştırmasına başlayabilirsiniz.

Ayrıca maskaranızın fırçasına da dikkat edin. Esnek ve yoğun kıllara sahip olanları tercih etmeye çalışın. Tüm kirpiklerinize tek seferde sürebileceğiniz için yalnızca bir veya iki kat sürmeniz yeterli olacaktır.

Maskaranızı Her Gün Temizleyin!

Cilt bakımı ile okuyabileceğiniz her yazıda karşınıza çıkan makyajınızı her gün temizlemeniz gerektiği kirpikleriniz içinde gerekli olan bir adım. Hala makyajınızı temizlemeyi alışkanlık haline getirmediyseniz kendiniz, cildiniz ve kirpikleriniz için temizlemeniz gerektiğini umarım son kez hatırlatmışızdır!

Kirpiklerinize elveda demek istemiyorsanız makyajınızı temizleyin!

 Nasıl Temizlemelisiniz?

Artık günlük kirpik temizliğinin yapılması gerektiğini kabul ettiğinize göre, nasıl temizleyeceğinizi seçmelisiniz. Benim maskaramı çıkarmayı en sevdiğim yol, makyajı temizlemek için yüzümün geri kalanında kullandığım aynı yağ bazlı temizleyicimi kullanmak.

Özellikle inatçı bir maskaraya veya hassas kirpiklerle sahipseniz bir krem temizleyici edinmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü krem temizleyiciler, kirpiklere karşı daha hassastır.

Kirpiklerinizi de Nemlendirmelisiniz!

Kirpiklerinize gerçekten önemliymiş gibi davranmak mı istiyorsunuz? Her gece yatmadan önce cildinize uyguladığınız serumları, yağları ve nemlendiricileri kirpiklerinize uygulamalısınız.

Unutmayın, kirpikler de saçtır ve saçın sağlıklı, uzun ve güçlü olması için bakım gerekir. Kirpiklerinizi temizledikten sonra bakım için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Yatmadan önce kirpik uçlarına küçük bir miktar masaj yaparak Disney Prensesi gibi uyanabilirsiniz.